سخنان جناب مولوی مومن در روز جمعه 25 /12 / 1391

مولوی مومن

مولوی گل محمد مومن - مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف- در بخشی از سخنان امروز خود در مراسم نماز جمعه اهل سنت خواف خاطرنشان کرد:  ما اهل سنت و جماعت طبق احادیث به عنوان عید سالانه فقط دو عید داریم که عید فطر و قربان می باشد که جشن گرفتن در این دو روز ثواب دارد. لذا ما اهل سنت نوروز را تحت عنوان عید نداریم .

ادامه مطلب را بخوانید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی احناف خواف ، مولوی گل محمد مومن - مدرس حوزه علمیه احناف خواف – در نماز جمعه امروز ( 25 اسفندماه 1391 ) اهل سنت خواف ، با تلاوت حدیث «عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ أَبِی بَكْرَةَ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ أَلَا أُنَبِّئُكُمْ بِأَكْبَرِ الْكَبَائِرِ قُلْنَا بَلَى یَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ الْإِشْرَاكُ بِاللَّهِ وَعُقُوقُ الْوَالِدَیْنِ وَكَانَ مُتَّكِئًا فَجَلَسَ فَقَالَ أَلَا وَقَوْلُ الزُّورِ وَشَهَادَةُ الزُّورِ أَلَا وَقَوْلُ الزُّورِ وَشَهَادَةُ الزُّورِ فَمَا زَالَ یَقُولُهَا حَتَّى قُلْتُ لَا یَسْكُتُ»(صحیح البخاری و مسلم) پیرامون سه امر مهمی که در حدیث مطرح شده و از بزرگترین گناهان می باشد به ایراد سخن پرداخت.

حضرت ابی بکره(رض) روایت می کند که پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: آیا شما را از بزرگترین گناهان با خبر نسازم که ریشه سعادت را از بین می برد ؟ (این جمله را سه مرتبه ذکر نمودند) اول: شرک به خدا ، دوم: نارضایتی پدر و مادر ، بعد پیامبر حالت را تغییر دادند و از حالت تکیه بیرون آمدند تا ذهن اصحاب بیشتر متوجه شود و فرمودند: آن هلاک کننده قول دروغ و شهادت دروغ است.

وی ادامه داد: تمام حرکات ، اقوال و فرمایشات پیامبر معجزه می باشد. لذا اگر در جامعه ای که این سه دستور اجرا شود ، در آن جامعه ، آزادی ، امنیت و اطمینان به یکدیگر حاصل می شود.

وی در مورد آیین اسلام نسبت به مکاتب ساخته بشری خاطرنشان کرد: اسلام با تمام مکاتب ساخته بشر فرق دارد. در مکاتب ساخته بشر آن دسته از قوانینی که از طرف حکومت اجرا می شود ، همه آن دارای وعید است. در تمام کتاب های قانون نوشته که اگر کسی فلان خطا را انجام داد فلان جریمه را باید پرداخت کند. اما اگر فردی خطایی را انجام ندهد برایش پاداشی در نظر گرفته نمی شود.

چنانچه قانون اساسی اسلام را بنگریم ، می بینیم که قرآن و حدیث بیان می فرمایند: کسی که قصد کار خیری را کند ، یک ثواب کامل برایش نوشته می شود. و اگر قصد کار خیر را نمود و آن را انجام داد ، از ده برابر تا هفتصد برابر و بیشتر از آن برایش مزد نوشته می شود. و اگر کسی قصد انجام کار بدی را کند برایش گناهی نوشته نمی شود. اما اگر آن کار بد را انجام داد ، خداوند به ملائکه دستور می دهد تا از نوشتن باز ایستند تا شاید توبه کند. اما اگر توبه نکرد ، یک گناه برایش نوشته می شود که باز هم خداوند ارحم الراحمین است تا شاید گناهش را ببخشد.

مولوی مومن در این مورد ادامه داد: در کجای دنیا چنین قانونی وجود دارد که سراسر آن خیر و برکت و عفو از جانب خداوند باشد؟ حیف نیست که انسان چندین سال عمر کند و از خیر و خوبی های دین خود آگاه نشود و از آن بهره حاصل نکند؟

وی در بخش دوم سخنان خویش ، در مورد سه امر مهمی که در حدیث مطرح شده و از بزرگترین گناهان می باشد پرداخت و خاطر نشان کرد: بزرگترین گناهی که قابل بخشش نیست و صراحتا در قرآن درباره آن مطرح شده است ، شرک به خداوند است. بزرگترین جرم و گناهی که هر پیامبری که از طرف خدا آمده و مردم را از آن برحذر داشته ، مبارزه با شرک به خداست.

خداوند در قرآن مثال هایی برای مخلوقات می زند تا پند حاصل کنند. در سوره زمر خداوند این مثال را می زند که دو تا برده را در نظر بگیرید که یکی از آنها یک مولا(سرپرست) داشته باشد و برده دیگر چند مولا داشته باشد. آن برده ای که یک مولا دارد ، همه برنامه هایش منظم است. اما برده دیگر هیچ برنامه ای ندارد و همیشه سرگردان است و از طرف مولاهایش توبیخ می شود. خداوند می فرماید:« هل یستویان مثلا » آیا این دو با هم برابراند؟ لذا این مثال برای کسی است که یکی فقط بنده خداست و دیگری بنده چند نفر است.

وی در مورد « توحید » یادآور شد: اگر تمام عمر ، ما انسان ها بر روی توحید کار کنیم ، کم است. در قرآن کمتر صفحه ای وجود دارد که در آن در مورد توحید بیان نشده باشد یا به صورت قصه بازگو نشده باشد. لذا بندگی خدا؛ یعنی اقرار و تسلیم به اشهد أن لا اله الا الله و أشهد أن محمدا رسول الله.

این سخنران در مورد محبت به بزرگان دین خاطرنشان کرد: بزرگان دین محترم اند که اسم آنها به نیکی یاد شود و در حق شان دعای خیر شود که این وظیفه همه است. اما نباید محبت به این بزرگان منجر به پرستش آنها شود. لذا تا وقتی که ذات مقدس الهی است، انسان نباید محتاج کسی دیگر باشد.

دومین گناه کبیره که در ردیف شرک به خدا است ، نارضایتی به پدر و مادر است. خداوند در قرآن کریم در جایی که لزوم شکرگزاری خود را بیان می فرماید ، لزوم شکرگزاری و قدردانی والدین را نیز بیان می فرماید« أن اشکر لی و لوالدیک »(لقمان)

پیامبر اکرم(ص) در مسئله گناه و جرم می فرمایند: از بزرگترین گناهان ، شرک به خدا و نافرمانی والدین است.

وی در این مورد ادامه داد: این گناه آنقدر در نزد خدا سنگین است که علاوه بر عذاب آخرت ، در دنیا هم عقوبت او را فرا می گیرد. سخت ترین جان کندن را کسی دارد که پدر و مادر خود را نافرمانی کند.

شخصی خدمت پیامبر اکرم (ص) آمد و عرض کرد: سزاوارترین مردم برای اینکه به خوبی با او رفتار کنیم کیست؟ ایشان فرمودند: مادرت که از هر کسی سزاوارتر است. برای بار دوم سوال کرد: سپس چه کسی؟ فرمودند: مادرت، برای بار سوم سوال کرد فرمودند: مادرت ، برای بار چهارم سوال کرد: درجه چهارم کیست؟ فرمودند: پدرت.

این مدرس حوزه علمیه در مورد معیار خوش اخلاق بودن شخص ایراد کرد: اگر شخصی ادعا دارد که خوش اخلاق است ، برخورد خود را با والدین خود بسنجد. یعنی اگر با پدر و مادر خود خوب بود شخصی خوش اخلاق است و اگر نافرمانی والدین خود را کرد ، آن شخص خوش اخلاق نیست و خوش اخلاقی او نسبت به دیگران هیچ است.

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: هلاک است آن کسی که پدر و مادرش را در کهن سالی و بزرگسالی دریابد و به وسیله هر دو یا یکی از آن دو وارد بهشت نشود.

سومین گناه کبیره که در ردیف شرک به خدا قرار دارد ، سخن دروغ و شهادت(گواهی) دروغ است.

وی در این مورد یادآور شد: خدا نکند ملک الموت برای قبض روح چنین شخصی آمده باشد در حالیکه آخرین سخن او دروغ باشد. و خوشا به حال آن کسی که بر ضرر جان و مال خویش سخن راستی را بگوید و ملک الموت روح او را قبض کند.

مدرس حوزه علمیه احناف خواف تاکید کرد: امروزه اگر ما مواظب نباشیم ، شیاطین جنی و انسی دروغ را ابزاری زیبا برای پیشبرد اهداف دنیوی ما جلوه می دهند.

مولوی مومن در بخش آخر سخنان خویش در مورد ایام نوروز خطاب به نمازگزاران گفت: خداوند بر ما لطف کرده و بارندگی را در این منطقه سرازیر نموده است و دشت و کوه سرسبز گشته اند. لذا انسان باید در مقابل این نعمت بزرگ ، شکر گزاری نماید. لذا در این ایام برای شخص مسلمان مجاز است در حدی که بی رویه نباشد تا از کار و زندگی و عبادت خود غافل شود و در حدی که روحیه و فکر و روان خود را آرامش دهد و از طرف دیگر با دیدن آثار انعامات خدا درس بگیرد. « ان الذی احیاها لمحی الموتی » آن خدایی که بذرهای خشکیده را با یک باران بیرون می آورد ، ذاتی است که استخوان های پوسیده را با دمیدن روح در فردای قیامت همه را از قبرها بیرون می آورد ، لذا برای انسان لازم است که از این منابع طبیعی استفاده نماید.

وی ادامه داد: هر مذهب و دینی از خود فرهنگی دارد و در مذهب اهل سنت آنطور که در احادیث آمده که حضرت انس (رض) می فرماید: پیامبر وارد مدینه شدند درحالیکه مردمان مدینه دو عید داشتند که در آنها به سرگرمی و خوشی می پرداختند. رسول خدا (ص) فرمودند: این دو روز چیست: گفتند: دو یادگار جاهلیت است. فرمودند: خداوند بهتر از آنها را برای شما جایگزین کرده است که عید قربان و عید فطر می باشد.

بنابراین ما اهل سنت و جماعت به عنوان عید سالانه فقط دو عید داریم که عید فطر و قربان می باشند که جشن گرفتن در این دو روز ثواب هم دارد. البته عید هفتگی هم داریم که روز جمعه می باشد. لذا ما اهل سنت نوروز را تحت عنوان عید نداریم و همچنین سیزده بدر هم حکم شرعی ای ندارد. پس بهتر این است که در غیر این روزها، با رعایت شئونات اسلامی و به گونه ای که به فرهنگ اهل سنت مخالفتی صورت نگیرد، به تفریح رفته و از طبیعت الهی لذت برد.

 برای دانلود فایل صوتی می توانید به سایت حوزه علمیه احناف خواف مراجعه کنید

منبع :سایت حوزه علمیه احناف خواف

موضوع: علمی، پند واندرز،
برچسب ها: نماز جمعه اهل سنت خواف، سخنان جناب مولوی مومن، نوروز،
[ شنبه 26 اسفند 1391 ] [ 04:26 ب.ظ ] [ عبدالحمید تعالی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic