راهکارهایی برای تقویت ایمان و دوری از اعمال ناپسند


http://tabesh.net/wp-content/uploads/2013/03/images-30.jpg

بسیاری از مومنان و مسلمانان در دوره های مختلف زندگی خود وضعیت های متفاوتی دارند، گاهی خوب و گاهی خوب تر و گاهی ضعیف و ضعیف تر عمل می کنند.. اصلا برای همین است که اهل سنت و جماعت می گویند: ایمان کم و زیاد می شود، و با عبادت و اطاعت از اوامر خدا قوی می گردد و با گناه ضعیف خواهد شد. این یک قاعده است که نصوص قرآن بر آن دلالت دارند؛ یعنی اگر کسی ایمانش ضعیف شد و خواست که آن را قوی کند، باید دو کار انجام دهد:

بقیه در ادامه مطلب
- از گناهان دوری کند.

۲- از اوامر شریعت پیروی کند.

اگر شما نگران تقوا و ایمان خود باشید، این خود نشانگر وجود ایمان در درونتان است والحمدلله.. از ابو ربعی حنظله بن ربیع أسیدی کاتب، یکی از کاتبان رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت شده که گفت: ابوبکر رضی الله عنه مرا دیده و گفت: حنظله چطوری؟ گفتم: حنظله نفاق ورزید. گفت: سبحان الله چه می گوئی؟ گفتم: ما نزد رسول الله صلی الله علیه وسلم می باشیم و ما را به دوزخ و بهشت پند می دهد که گویی آن را به چشم سر مشاهده می کنیم و چون از نزد رسول الله صلی الله علیه وسلم برمی آییم با زن ها و اولادها و مسائل زندگی سرو کار پیدا کرده، بسیاری را فراموش می کنیم. ابوبکر رضی الله عنه گفت: ما هم با چنین چیزی روبرو می شویم. من به همراه او ( ابوبکر رضی الله عنه) خدمت آن حضرت صلی الله علیه وسلم مشرف شدیم. من گفتم: یا رسول الله حنظله نفاق ورزید.
رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: این چه سخنی است که می گویی؟ گفتم: وقتی نزد شما می باشیم، ما را به بهشت و دوزخ پند می دهید، (و ) گویی که آن را با چشم می بینیم، و چون از حضور شما مرخص می شویم، با زنان و فرزندان و مسایل زندگی مخالطت نموده، بسیاری چیزها را فراموش می کنیم. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: سوگند به ذاتی که جانم در دست اوست اوست، اگر همیشه به شکلی که در نزدم می باشید، به سر ببرید و به یاد خدا باشید، فرشتگان شما را در خانه هایتان و در مسیر و راهتان مصافحه خواهند کرد، ولی ای حنظله ساعتی است (برای ادای عبادت) و ساعتی است (برای کار دنیا). سه بار این سخن را تکرار کردند ”.
بنابراین اگر شما نیز احساس کم و زیاد شدن در ایمان خود می کنید، باید بدانید که این مسئله، برای همه پیش می آید، ولی باید همیشه سعی شود با اعمال صالح و ترک گناه، ایمان خود را پایدار نگه داشت.

حال از داستان فوق چه نکته ای را می توان برداشت نمود؟

نکته اینست که هرگاه مسلمانی، همراه و همدم انسان های مومن و متقی تر از خود باشد، تحت تاثیر وی، از گناه هم دور می شود، زیرا همدم او، وی را از گناه بازمی دارد و دائما به او تذکر می دهد و بلکه او را به طاعت بیشتر تشویق می کند، لذا می بینیم که خداوند متعال می فرمایند:

« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکُونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»(توبه ۱۱۹)

یعنی: ای کسانی که ایمان آورده‏اید! از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید، و با صادقان باشید!

علامه عبدالرحمن سعدی رحمه الله در تفسیر این آیه می نویسد:

« وَکُونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ» و با کسانی باشید که در گفتار و کردار و حالاتشان راستگویند. کسانی که سخن و کردارشان راست است و حالات آن ها جز بر راستی نبوده و خالی از تنبلی و سستی است و اهداف و نیات پلید ندارند. و حالاتشان مشتمل بر اخلاص و نیت شایسته می باشد، زیرا راستی و صداقت انسان را به سوی نیکی هدایت می کند، و نیکی انسان را به بهشت می برد. خداوند متعال فرمود است:« هَذَا یَوْمُ یَنفَعُ الصَّادِقِینَ صِدْقُهُمْ » امروز روزی است که تنها درستی کردار و درستی گفتار راستگویان، بدیشان سود می‌رساند .

بنابراین در وحله ی نخست، مسلمانی که مراقب تقوا و دین خویش است، باید تلاش نماید که با افراد صالح، صادق، باتقوا و اهل دین نشست و برخواست و به اصطلاح رفاقت نماید و از جمع انسان های بد زبان و بدکردار و بذله گو و به طور کلی بی تقوا و فاسق دوری گزیند.

 

پس یک کلید طلایی را فراموش نکنید:

*با افراد متقی و با اخلاق و دیندار رفیق باشد، و با دیگر رفقا خداحافظی کنید …

 

*سپس باید خود را از گناه و مقدمات گناه و فواحش دور بدارید.

الله تعالی می فرماید: « ولاَ تَقْرَبُواْ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ»(انعام ۱۵۱)

یعنی: و نزدیک کارهای زشت نروید، چه آشکار باشد چه پنهان!

در آیه ی فوق خداوند ما را از نزدیک شدن به فاحشه نهی کرده اند و این بدین معنی است که هر وسیله و راهی که مقدمات گناه و فاحشه را هموار سازد حرام است . پس این، یک نکته ی طلایی و یک راهنمایی برای انسان ها است!  چرا که نزدیک شدن به گناه موجب انجام خود گناه می شود، برای همین، برای آن که مرتکب گناه نشویم، حتی نباید به آن نزدیک شویم. حال نزدیک شدن به گناه یعنی چه؟؟ یعنی نباید مقدمات گناه را فراهم کنیم، مثلا برای آن که کسی مرتکب گناه زنا نشود نباید به زنا نزدیک شود، چگونه؟؟ کافیست تا مقدمات زنا را فراهم نکند! مقدمات زنا کدامند؟ مقدمات زنا اعمالی هستند مانند نگاه کردن به نامحرم و یا تصاویر محرک و یا خلوت با زنان؛ اینها مقدمات زنا هستند، تصور کنید اگر به این مقدمات نزدیک نشویم، یعنی خود این مقدمات را فراهم نکنیم، محال است به گناه زنا بیافتیم.

 

برای مثال برای رهایی از فواحش، مراحل زیر را رعایت کنید:

۱- از دوستان و رفقایی که گناه را برایتان هموار می کنند، دوری کنید و رابطه ی خود را با آن ها (بجز در حد سلام) قطع کنید.

۲- به فیلم و عکس سکس یا مهیج یا نیمه عریان نگاه نکنید.

۳- به دختران و زنان نامحرم نگاه نکنید حتی اگر آن ها از فامیل و اقارب شما باشند.

۴- در خلوت نمانید، زیرا افتادن در خلوت، موجب افتادن در فکرهای زشتی می شود که شما را به فکر گناه می اندازد.

۵- سعی کنید برنامه ای روزانه برای تلاوت قرآن داشته باشید.

۶- نمازهایتان را دقیقا در سر وقت و بعد از اذان و به صورت جماعت بخوانید.

۷- به مسجد بروید و در آن جا نماز بخوانید.

۸- هر وقت فکر گناه به سوی شما آمد، استعاذه کنید (أعوذ بالله من الشیطان الرجیم) و به ذکر گفتن بپردازید.

۹- در اوقات فراغت به مطالعه ی کتاب های دینی بپردازید.

۱۰- سعی کنید نزد استادی به یادگیری علوم شرعی از جمله فقه و عقیده بپردازید و ذهن خود را متمرکز یادگیری علوم شرعی کنید.

۱۱- به خود اجازه ندهید که بیکار باشید.

۱۲- کانال های ماهواره ای زشت را حذف کنید و به خانواده توصیه کنید از نگاه کردن به آن ها خودداری کنند و اگر نپذیرفتند شما آن لحظه از بین آن ها خارج شوید و به کار دیگری مانند رفتن به مسجد یا مطالعه ی قرآن و کتب دینی بپردازید.

۱۳- به طور کلی ارتباط خود را با جنس مخالف قطع کنید و مواظب تلاش آن ها برای برقراری ارتباط مجدد با خود باشید.

۱۴- اگر گناهی کرده اید، صادقانه توبه کنید و دیگر سراغ آن نروید، و امیدوار باشید که خدا گناهان شما را می بخشد.

 

در پایان توصیه می کنیم که: نباید در حرکت به سوی دینداری زیاد بر خود سخت بگیرید، شاید ترک مثلا ۱۵ گناه پشت سر هم و به طور آنی سخت باشد، بهتر است برای رسیدن به هدفتان، برنامه ریزی کنید تا زیاد بر شما فشار وارد نشود و گرنه این امر، موجب خستگی شما خواهد شد و از همین ناحیه، شیطان شما را دوباره به سابق باز می گرداند، بنابراین مهم آنست که آهسته و پیوسته روید نه آن که گهی تند و گهی خسته روید!

*پس بر خود سخت نگیرید و امیدوار باشید که ان شاءالله اندک اندک مسیر را طی می کنید تا قوی و وقوی تر  می شوید.

شیطان می‌کوشد انسان را در فتنه و حرام بیندازد و بدین سبب خداوند متعال ما را از آن برحذر داشته است، آنجا که می‌فرماید: « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ وَمَن یَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ فَإِنَّهُ یَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ وَالْمُنکَرِ»سورة نور، آیة ۲۱٫

«ای مؤمنان از گام‌های شیطان پیروی مکنید، و هرکس که از گام‌های شیطان پیروی کند بداند که او به کارهای ناشایست و ناپسند فرمان می‌دهد».

 

نکته ی بعدی: اگر انسان از یک گناه دور شد، رو آوردن به آن گناه برایش قبیح و سخت می شود، ولی اگر یک بار به خودش جرأت داد تا آن را انجام دهد، دیگر آن قباحت را به مانند سابق، نزد خود احساس نمی کند و لذا بر انجام دوباره و چندباره ی گناه جرأت پیدا می کند، پس مواظب باشید، اگر موفق شده اید که بعضی از گناهان را به کلی ترک کنید و یا این که تا به حال به سمت آن ها نرفته اید، پس حتی برای یک بار و یک لحظه هم به آن نزدیک نشوید چه برسد به این که انجامش دهید، زیرا کافیست تا به آن نزدیک شوید، شیطان که به همین راضی نمی شود. او شما را وسوسه می کند که آن را انجام هم بدهید و اگر آن را انجام دادید، دیگر بار وسوسه می کند که : قبلا گناه را انجام دادی و هیچ اتفاقی نیفتاد! پس بار دیگر هم انجام بدهی هیچ اتفاقی نمی افتد!! و بدین ترتیب شیطان موفق می شود که شما را به گناه، آلوده کند و پس مدتی می بینید که انجام آن گناه برایتان کاملا عادی شده، در حالی که سابقا حاضر نبودید که اصلا به آن نزدیک هم شوید..

پس شیطان قدم به قدم، شما را به گناه نزدیک می کند. او نمی خواهد شما یک دفعه گناه کنید، بلکه ابتدا مقدمات گناه را برایتان فراهم می کند و سپس اندک اندک فکر آن گناه را در ذهنتان می پروراند و بعد در قدم بعدی انجام گناه…

پس شما نیز، برای آن که فریب این مکر شیطان را نخورید، هرگاه احساس تمایل به گناهی کردید، زود بیاد خود بیاورید که: هان! این شیطان است که قصد اجرای مرحله ی اول را دارد! پس عقب نشینی کنم تا وی را از همین ابتدا ناکام بگذارم.. همه ی گناهان همین گونه است…

یک مثال دیگر: فرض کنید شما تمامی نمازهای پنجگانه را در وقت خود به صورت جماعت می خوانید، حال شیطان قصد دارد تا شما به کلی نماز را ترک کنید. او ابتدا شما را به تارکین نماز ملحق نمی کند، زیرا نمی تواند! ولی او صبور است و تجربه دارد. اول سعی می کند تا در رفتن به مسجد و خواندن نماز جماعت شما را تنبل کند و ابتدا از یک نماز شروع می کند، بعد در قدم بعدی در دو نماز و بعد در سه و تا آن که نماز جماعت را از شما می ستاند. مرحله ی بعدی، کاری می کند تا شما نمازتان را بعد از مدتی از گفتن اذان بخوانید و قدم بعدی اینست که نماز را در وقت خود کاملا ترک کنید و آن را قضا نمایید، بعد اندک اندک، دیگر نمازهایتان را هم به همین منوال به تأخیر می اندازد و بعد ترک می گرداند.. بعد از مدتی، شب ها نمازهای پنجگانه را همه با هم قضا می کنید. بعد احساس می کنید که این بر دوش شما سخت است که یکدفعه ۱۷ رکعت را با هم بخوانید لذا بعضی از روزها آن ها را هم نمی خوانید و می خوابید. اندک اندک، در طول هفته فقط یکی دو روز، نمازها را قضا می کنید تا آن که به طور کلی نمازتان را ترک می کنید!! به همین راحتی، شیطان، با تجربه و صبوری اش و طی چندین مرحله، شما را به جمع تارکین نماز ملحق می گرداند! و بقیه ی عبادات هم به همین ترتیب… پس شما می بایست از همان ابتدا مواظب باشید و سهل انگاری نکنید.

 

شیطان هم چنین شما را از رفقای متقی دور می کند، و این مرحله و قدم نخست است، زیرا اگر شما با شخصی دوست شوید که مدام شما را نهی از منکر کند، شیطان به نتیجه نمی رسد، پس راه چاره اینست که شما را از دوستان متقی و مومن دور کند و یا روابط شما را بر هم زند. در قدم بعدی شما را ترغیب می کند تا با اشخاص عادی که اهل گناه هستند نزدیک گرداند و با آن ها ارتباط داشته باشید، در قدم بعدی که خواستید منکری انجام دهید آن دوست جدید، شما را نهی نمی کند، بنابراین شیطان از این ناحیه مشکلی ندارد و حتی ممکن است خود آن دوست به شما تعارف کند و یا ترغیبتان کند و یا مقدمات گناه را برایتان فراهم آورد.

پس همه چیز در چند چیز خلاصه می شود:

۱- رفاقت با انسان های دیندار، کسی که از خود انسان متقی تر باشد.

۲- دور شدن از گناه و بلکه مقدمات آن.

۳- در مراحل آغازین حرکت به سوی اصلاح، بر خود سخت گیری نکنید تا خسته نشوید. سعی کنید در طی چندین مرحله و در چندین هفته، گناه را ترک نمایید.

۴- مواظب گام ها و قدم های شیطان باشید و دائما به خود یادآوری کنید.

۵- دائما دعا کنید که خدا شما را به سمت و سوی اعمال صالح توفیق نماید و اسباب گناه را از شما دور نماید. دعا از همه ی موارد مهم تر است.

 

خداوند به ما و شما توفیق دهد که با ایمان و اخلاق زندگی کنیم و با ایمان و اعمال صالح بمیریم. آمین… به خود امیدوار باشید و تلقین مثبت نمایید.

 

منبع:
سایت تابش[ یکشنبه 4 فروردین 1392 ] [ 05:22 ق.ظ ] [ عبدالحمید تعالی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات