سخنرانی روز جمعه(مولوی مومن )


جناب مولوی مومنمولوی گل محمد مومن - مدرس حوزه علمیه احناف خواف - در بخشی از سخنان امروز خود در مراسم نماز جمعه اهل سنت خواف خاطرنشان کرد: قرآن مطالب را کلی بیان می کند و جزئیات را به پیامبر واگذار می نماید. اما در مورد حجاب ، جزئیات را نیز بیان نموده است. چون حجاب نقش بسزایی در قدرت ایمان و کرامت و شرافت انسانی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی احناف خواف ، مولوی گل محمد مومن - مدرس حوزه علمیه احناف خواف - در نماز جمعه ( 31 خردادماه 1392 ) اهل سنت خواف ، با تلاوت آیه «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ۚذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَن یُعْرَ‌فْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ ۗوَكَانَ اللَّـهُ غَفُورً‌ا رَّ‌حِیمًا»(احزاب/59) پیرامون حجاب از دیدگاه اسلام به ایراد سخن پرداخت.

وی در ترجمه آیه فوق گفت: اى پیامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو: «پوششهاى خود را بر خود فروتر گیرند. این براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند [به احتیاط] نزدیكتر است، و خدا آمرزنده مهربان است».

این مدرس حوزه علمیه احناف خواف با بیان اینکه یکی از موارد نهی شده در اسلام ، نادیده گرفتن مرز هیئت میان زن و مرد است ، خاطرنشان کرد: منظور از نادیده گرفتن مرز هیئت میان زن و مرد این است که خداوند زن و مرد را با ویژگی ها و خصلت های خاصی آفریده است. پس همانطور که زن و مرد در ویژگی ها و دستورات با هم متفاوتند ، همچنین باید هیئت و پوشش آنها نیز با هم متفاوت باشد. یعنی زن حق ندارد موهای خود را مثل موهای مرد قرار دهد و کوتاه نماید. همچنین مرد حق ندارد موهای خود را مثل زنان بلند نگه دارد و یا لباس ابریشمی بپوشد و از طلاجات استفاده نماید.

پیامبر اکرم (ص) در این زمینه می فرمایند: لعنت بر مردانی که خود را شبیه زنان می سازند و لعنت به زنانی که خود را به مردان شبیه می سازند.

وی در ادامه به یکی دیگر از مواردی که اسلام جداً بر آن تأکید نموده ، پرداخت و خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مواردی که اسلام بر آن تأکید نموده و در آیات و احادیث زیادی روی آن مطلب بیان نموده است ، نهی از بی حجابی و اختلاط و گفتگوی زن و مرد نا محرم و نگاه به نامحرم است.

در بسیاری از آیات ، خداوند اصل نصیحت را متوجه زن هایی می کند که می خواهند سرمشق بقیه قرار گیرند. چون زنان می دانند که بهترین شیوه ، شیوه ازواج پیامبر است. آنجا که خداوند می فرماید:«لَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَ‌ضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُ‌وفًا »(احزاب/32) پس به ناز سخن مگویید تا آنكه در دلش بیمارى است طمع ورزد؛ و گفتارى شایسته گویید.

وی در بحث اختلاط زن و مرد گفت: زن وقتی با مرد نامحرم صحبت می کند ، باید طوری باشد که فقط در حد جواب باشد و شیرین زبانی نکند.

خداوند متعال خطاب به مردان می فرماید:« وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِن وَرَ‌اءِ حِجَابٍ »(احزاب/53)و چون از زنان [پیامبر] چیزى خواستید از پشت پرده از آنان بخواهید.

همچنین خداوند در مورد حفاظت چشم به مردان و زنان با ایمان دستور می دهد:« قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِ‌هِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُ‌وجَهُمْ »(نور/30) به مردان با ایمان بگو: «دیده فرو نهند و پاكدامنى ورزند، كه این براى آنان پاكیزه‌تر است«وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِ‌هِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُ‌وجَهُنَّ »(نور/31) و به زنان با ایمان بگو: «دیدگان خود را [از هر نامحرمى‌] فرو بندند و پاكدامنى ورزند.

مولوی مومن در زمینه پوشش حجاب زن و شوهر در خانه خاطرنشان کرد: قرآن در درون خانه نیز به زن و شوهر دستور داده تا روابط خود را طوری کنترل کنند تا برای فرزندان بدآموزی نباشد. خداوند متعال می فرماید:«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لِیَسْتَأْذِنكُمُ الَّذِینَ مَلَكَتْ أَیْمَانُكُمْ وَالَّذِینَ لَمْ یَبْلُغُوا الْحُلُمَ مِنكُمْ ثَلَاثَ مَرَّ‌اتٍ ۚمِّن قَبْلِ صَلَاةِ الْفَجْرِ‌ وَحِینَ تَضَعُونَ ثِیَابَكُم مِّنَ الظَّهِیرَ‌ةِ وَمِن بَعْدِ صَلَاةِ الْعِشَاءِ ۚثَلَاثُ عَوْرَ‌اتٍ لَّكُمْ ۚلَیْسَ عَلَیْكُمْ وَلَا عَلَیْهِمْ جُنَاحٌ بَعْدَهُنَّ »(نور/58) اى كسانى كه ایمان آورده‌اید، قطعاً باید غلام و كنیزهاى شما و كسانى از شما كه به [سنِ‌] بلوغ نرسیده‌اند سه بار در شبانه روز از شما كسب اجازه كنند: پیش از نماز بامداد، و نیمروز كه جامه‌هاى خود را بیرون مى‌آورید، و پس از نماز شامگاهان. [این،] سه هنگام برهنگى شماست، نه بر شما و نه بر آنان گناهى نیست كه غیر از این [سه هنگام‌] گرد یكدیگر بچرخید [و با هم معاشرت نمایید].

قرآن مطالب را کلی بیان می کند و جزئیات را به پیامبر واگذار می نماید. اما در مورد حجاب ، جزئیات را نیز بیان نموده است. چون حجاب نقش بسزایی در قدرت ایمان و کرامت و شرافت انسانی دارد.

سخنران این هفته نمازجمعه اهل سنت خواف در بخش دیگر صحبت خویش ، به حدود مجاز و غیر مجاز در رابطه با نامحرم، اشاره ای مختصر نمود و خاطرنشان کرد: با توجه به احادیث معلوم می شود که صورت در نزد امامان مالک ، شافعی و حنبل  عورت و در نزد احناف ، صورت و دو کف دست تا مچ و پاها تا قوزک عورت نیستند و آن در صورتی است که خوف شهوت در شخص نباشد. اما اگر در جایی که محل فتنه باشد ، باید صورت و دست ها عورت شود.

وی در دلیل این گفته حدیث پیامبر را نقل کرد که می فرمایند: کسی که به جمال و زیبایی زن بیگانه و نامحرمی از روی شهوت نگاه کند ، در روز قیامت در چشم هایش سرب ریخته می شود.

مولوی مومن در مورد خواستگاری از دیدگاه اسلام و طریقه آن گفت: اسلام با توجه به حدیث « پیامبر اکرم (ص) که می فرمایند: آن زنی که می خواهید با او نکاح کنید ، به او نگاه کنید چون زندگی با دوام تر است » می فرماید: وقتی دختر و پسری می خواهند ازدواج کنند ، اول باید طرف پسر از طریق زن ها درباره دختر تحقیق کند. همچنین این کار باید از طریق دختر هم صورت گیرد. وقتی اصول نظرات شان موافق شد ، آن موقع جلسه ای در خانه محرم دختر تشکیل دهند و با هم بنشینند و درخواست های خود را مطرح نمایند.

در موقع خواستگاری پسر می تواند به صورت ، دست تا مچ و به قد دختر نگاه کند. چون از این سه چیز ظاهر دختر مشخص می شود  و پسر حق ندارد از این حد بگذرد.

وی خطاب به نمازگزاران گفت: الحمدلله منطقه خواف در بحث حجاب از بسیاری مناطق دیگر بهتر است. اما انسان باید همیشه معارف دینی و مذهبی خود را با دیگران مذاکره نماید و خود را بر این معیارها تنظیم کند تا از مسیر شریعت خارج نشود.

مولوی گل محمد مومن در بخش دیگر سخنان خویش از مردم شریف خواف که نسبت به امورات خیریه و به خصوص حوزه علمیه احناف خواف توجه ویژه ای نمودند ، تقدیر و تشکر نمود.

وی همچنین از تمام مردم منطقه به خاطر شرکت باشکوه و همه جانبه در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا تقدیر نمود و ضمن تقدیر از زحمات شوراهای پیشین، برای کسانی که در انتخابات شورای شهر رأی نیاوردند ، آرزوی توفیق نمود.

این مدرس حوزه علمیه احناف خواف در مورد شرکت باشکوه ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری افزود: ملت ایران در هفته گذشته یک حماسه سیاسی را ایجاد نمودند و با این وسیله تمام محاسبات دشمن را بر هم زدند و بسیاری از تحلیل گران سیاسی اعتراف نمودند که در ارائه نظرات خود به اشتباه رفته اند.

وی گفت: ما در صدد آنیم که حقوق اقوام و اهل سنت به جایگاه اصلی خود برگردد و امیدواریم که آنچه دکتر روحانی در زمان تبلیغات مطرح نموده اند که موجب شور و هیجان خاصی برای ملت و مأیوس شدن دشمن شد ، عمل نمایند.

منبع:سایت حوزه علمیه احناف خواف

موضوع: پند واندرز، علمی، قرآنی،
برچسب ها: جمعه، مولوی مومن، حجاب، قرآن،
[ یکشنبه 2 تیر 1392 ] [ 12:46 ب.ظ ] [ عبدالحمید تعالی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic